2019 Peak Challenge Results

Thank you to all the participants and sponsors of our third annual Day of the Seafarer Peak Challenge held on Tuesday, June 25th.  It was an amazing day!  The fastest individual up the Grouse Grind was Mark Calabrese with a time of 38 min 57 secs. and the fastest team was Teekay Champions with a combined time of 2 hours 9 mins.  Great job everyone and hope to see you all again next year!

Team Name: COS Trailblazers
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
300 Bonnie Gee 15:48:00 17:19:10 1:31:10 0:59:26 1:31:10 0:31:44 3:56:46 0:00:00 3:56:46
301 Jenniffer Hernandez 15:48:00 17:14:10 1:26:10
302 Andrew Knapman 15:48:00 16:47:26 0:59:26
Team Name: Island Tug and Barge - Team 1
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
303 **Injury - Dylan Proctor 15:49:00 17:49:00 2:00:00 1:50:15 2:00:00 0:09:45 5:40:50 0:00:00 5:40:50
304 Frank Zhang 15:49:00 17:39:15 1:50:15
305 Lina Ye 15:49:00 17:39:35 1:50:35
Team Name: Port of Nanaimo
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
306 Jason Michell 16:02:00 17:19:30 1:17:30 1:17:30 1:42:33 0:25:03 4:42:36 0:00:00 4:42:36
307 Darsey Batchelor 16:02:00 17:44:33 1:42:33
308 Lauren Semple 16:02:00 17:44:33 1:42:33
Team Name: Swire Alpha
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
309 Tom Day 15:58:00 16:52:48 0:54:48 0:45:20 0:54:48 0:09:28 2:34:54 0:00:00 2:34:54
310 Antony Riley 15:58:00 16:43:20 0:45:20
311 James Feather 15:58:00 16:52:46 0:54:46
Team Name: Swire Beta
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
312 Qin Di 16:50:00 17:52:00 1:02:00 0:51:40 1:05:45 0:14:05 2:59:25 0:00:00 2:59:25
313 Alexander Novakovic 15:57:00 17:02:45 1:05:45
314 Alex Yan 15:57:00 16:48:40 0:51:40
Team Name: Swire Charlie
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
315 Sandar Koh 15:56:00 16:57:15 1:01:15 1:01:15 1:08:35 0:07:20 3:16:40 0:00:00 3:16:40
316 Neil Carraher 15:56:00 17:04:35 1:08:35
317 Alex Pattison 15:56:00 17:02:50 1:06:50
Team Name: Clear Seas to Sky
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
318 Jim Hodgson 16:09:00 16:51:50 0:42:50 0:42:50 0:55:49 0:12:59 2:21:29 0:00:00 2:21:29
320 Simon Zhang 16:09:00 16:51:50 0:42:50
321 Sarah Landry 16:09:00 17:04:49 0:55:49
Team Name: Western Stevedoring - Team 1
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
322 Britt-Lee Kroeker 16:11:00 17:02:40 0:51:40 0:48:09 0:56:55 0:08:46 2:36:44 0:00:00 2:36:44
323 Trevor Johnson 16:11:00 17:07:55 0:56:55
324 Brendan Narowsky 16:11:00 16:59:09 0:48:09
Team Name: Western Stevedoring - Team 2
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
325 Michelle Levangie 16:12:00 17:11:35 0:59:35 0:53:22 0:59:35 0:06:13 2:48:31 0:00:00 2:48:31
326 Kim Stegeman-Lowe 16:12:00 17:05:22 0:53:22
327 Carolyn Sudermann 16:12:00 17:07:34 0:55:34
Team Name: Western Stevedoring - Team 3
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
329 Kelly Williams 16:04:00 17:25:55 1:21:55 0:42:20 1:21:55 0:39:35 2:54:25 0:00:00 2:54:25
328 Ross Thompson 16:04:00 16:54:10 0:50:10
330 Miles Hollingsbury 16:04:00 16:46:20 0:42:20
Team Name: Western Stevedoring - Team 4
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
331 Harry Armstrong 16:13:00 17:00:15 0:47:15 0:47:15 1:11:50 0:24:35 2:47:03 0:00:00 2:47:03
332 Erin Yeo 16:13:00 17:00:58 0:47:58
333 Emma Jarrett 16:13:00 17:24:50 1:11:50
Team Name: DP World Alpha
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
335 John Darbyshire 16:16:00 17:11:47 0:55:47 0:53:27 1:04:20 0:10:53 2:53:34 0:00:00 2:53:34
334 Pamela Ellison 16:16:00 17:20:20 1:04:20
336 Pouya Azari 16:16:00 17:09:27 0:53:27
Team Name: DP Ladies
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
337 Nicola Donaldson 16:20:00 18:20:00 2:00:00 1:21:55 2:00:00 0:38:05 5:21:55 0:00:00 5:21:55
338 Almira Libatique 16:20:00 18:20:00 2:00:00
339 Kelly Wakeford 16:20:00 17:41:55 1:21:55
Team Name: DP World Charlie
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
340 Irene Cho 16:27:00 18:27:00 2:00:00 1:07:35 2:00:00 0:52:25 5:07:35 0:00:00 5:07:35
341 Ahsan Masood 16:27:00 18:27:00 2:00:00
342 Arlene Evangelista 16:27:00 17:34:35 1:07:35
Team Name: Ferry Impressive
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
343 Jamie Marshall 16:24:00 17:46:35 1:22:35 1:22:12 1:22:45 0:00:33 4:07:32 0:02:00 4:05:32
344 Sheena Reagan 16:24:00 17:46:12 1:22:12
345 Martene Hartnell 16:24:00 17:46:45 1:22:45
Team Name: Bernard One
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
346 Ryan Bernard 16:32:00 17:56:55 1:24:55 1:04:05 1:24:55 0:20:50 3:41:20 0:00:00 3:41:20
347 Elyn Underhill 16:32:00 17:36:05 1:04:05
348 Pamela Germann 16:32:00 17:44:20 1:12:20
Team Name: Bernard Two
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
349 Harry Ormiston 16:33:00 18:13:10 1:40:10 0:57:05 1:40:10 0:43:05 4:17:25 0:00:00 4:17:25
350 Karissa Kelln 16:33:00 18:13:10 1:40:10
351 Delane Knight 16:33:00 17:30:05 0:57:05
Team Name: Bernard Three
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
352 Catherine Hofmann 16:37:00 17:54:05 1:17:05 0:58:30 1:17:05 0:18:35 3:18:50 0:00:00 3:18:50
353 Jason Hicks 16:37:00 17:35:30 0:58:30
354 Grace Robbins 16:37:00 17:40:15 1:03:15
Team Name: Last Reserves (Pacific Basin)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
358 Alexander Kalitin 16:38:00 17:19:15 0:41:15 0:41:15 1:36:05 0:54:50 3:11:00 0:00:00 3:11:00
359 Elsa Lau 16:38:00 18:14:05 1:36:05
360 Yakiv Yaholnister 16:38:00 17:31:40 0:53:40
Team Name: Heavy Ballast (Pacific Basin)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
361 Peter Amat 16:39:00 17:36:40 0:57:40 0:54:15 2:00:00 1:05:45 3:51:55 0:00:00 3:51:55
362 Umeshni Aran 15:39:00 17:39:00 2:00:00
363 Simon Brown 16:39:00 17:33:15 0:54:15
Team Name: T.I.C.T. (Pacific Basin)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
357 Alex Bolhorn 16:36:00 17:44:50 1:08:50 1:08:50 2:00:00 0:51:10 4:54:25 0:00:00 4:54:25
365 **No Show 16:36:00 18:36:00 2:00:00
364 Madison To 16:36:00 18:21:35 1:45:35
Team Name: Island Tug and Barge 2
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
370 Jake Blackstaff 16:40:00 17:53:15 1:13:15 1:02:30 1:13:15 0:10:45 3:28:50 0:00:00 3:28:50
371 Trevor Irwin 16:40:00 17:53:05 1:13:05
372 Mitch Roberts 16:40:00 17:42:30 1:02:30
Team Name: Island Tug and Barge 3
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
373 Kevin Olsen 16:41:00 17:34:55 0:53:55 0:53:55 2:00:00 1:06:05 3:51:25 0:00:00 3:51:25
374 Tyler Mcgill 16:41:00 17:38:30 0:57:30
375 Shoma Nakagawa 16:41:00 18:41:00 2:00:00
Team Name: Island Tug and Barge 4
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
376 Brendan Ballantyne 16:42:00 17:44:03 1:02:03 0:38:57 1:02:03 0:23:06 2:29:20 0:00:00 2:29:20
377 Mark Calabrese 16:42:00 17:20:57 0:38:57
378 Justin Ross 16:42:00 17:30:20 0:48:20
Team Name: Petro-Canada
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
379 Vincent Gauthier 16:54:00 17:37:20 0:43:20 0:43:20 1:19:30 0:36:10 3:21:50 0:00:00 3:21:50
380 John McAuley 16:54:00 18:13:00 1:19:00
381 Ryan Hale 16:54:00 18:13:30 1:19:30
Team Name: Suncor-Aquarius
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
382 Dhaval Shah 16:18:00 17:33:30 1:15:30 1:00:20 1:15:30 0:15:10 3:31:20 0:00:00 3:31:20
383 Adam Durham 16:18:00 17:18:20 1:00:20
384 Chasity Cyr 16:18:00 17:33:30 1:15:30
Team Name: Teekay Team 1
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
385 Jamis Spink 17:04:00 17:56:13 0:52:13 0:50:15 1:17:55 0:27:40 3:00:23 0:00:00 3:00:23
386 Geoff Thody 17:04:00 17:54:15 0:50:15
387 Vincent Lok 17:04:00 18:21:55 1:17:55
Team Name: Teekay Team 2
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
388 Kenneth Hvid 16:46:00 18:00:30 1:14:30 0:48:00 1:14:30 0:26:30 3:09:15 0:00:00 3:09:15
389 Mark Kremin 16:46:00 17:34:00 0:48:00
390 Art Bensler 16:46:00 17:52:45 1:06:45
Team Name: Teekay Champions
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
391 Chris Cooper 17:00:00 17:42:40 0:42:40 0:40:18 0:46:10 0:05:52 2:09:08 0:00:00 2:09:08
392 Adam Rawski 17:00:00 17:40:18 0:40:18
393 Kate Ferguson 17:00:00 17:46:10 0:46:10
Team Name: Team Oldendorff
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
394 Dave Cook 17:06:00 18:14:35 1:08:35 1:01:05 1:08:35 0:07:30 3:14:20 0:00:00 3:14:20
395 Russ McNeil 17:06:00 18:10:40 1:04:40
396 Sebastian Maercker 17:06:00 18:07:05 1:01:05
Team Name: Tymac
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
397 Steve Hnatko 16:59:00 18:19:00 1:20:00 0:40:45 2:00:00 1:19:15 4:00:45 0:00:00 4:00:45
398 **NoShow 16:59:00 18:59:00 2:00:00
399 Drew Hemmingson 16:59:00 17:39:45 0:40:45
Team Name: Seaspan 
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
400 Michael Malone 17:03:00 17:55:35 0:52:35 0:49:15 0:54:02 0:04:47 2:35:52 0:00:00 2:35:52
401 Jon Thompson 17:03:00 17:52:15 0:49:15
402 Kyle Russell 17:03:00 17:57:02 0:54:02
Team Name: Seaspan Marunners
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
403 Luke Pyper 16:57:00 17:43:05 0:46:05 0:46:05 1:09:35 0:23:30 2:49:30 0:00:00 2:49:30
404 Cody McNolty 16:57:00 17:50:50 0:53:50
405 John Turnbull 16:57:00 18:06:35 1:09:35
Team Name: SST Tsimsham Warriors
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
406 Brook Walker 16:53:00 17:39:05 0:46:05 0:46:05 1:14:15 0:28:10 2:46:30 0:00:00 2:46:30
407 Winston Ow 16:53:00 18:07:15 1:14:15
408 Boban Tubic 16:53:00 17:39:10 0:46:10
Indivduals 
 # Name Start Time Finish Time Time Taken
319 Edward Downing 16:09:00 17:29:20 1:20:20
355 Mugurel Calin 15:56:00 17:00:00 1:04:00

2018 Peak Challenge Results

Thanks to all of you who participated in this year's Peak Challenge on Day of the Seafarer - Monday, June 25th.  Below are the team and individual results (note the max. 2hr was allocated to those that did not partcipate):

Team Name: Let's Get Fiscal (COS/CLIA)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
100 Andrew Knapman 16:04:00 16:59:00 0:55:00 0:55:00 1:27:00 0:32:00 3:27:00 0:00:00 3:27:00
101 Jenniffer Hernandez 16:04:00 17:31:00 1:27:00
102 Dennis Li 16:04:00 17:09:00 1:05:00
Team Name: Pacific Pilotage Authority
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
103 Kevin Obermeyer 15:54:00 17:23:00 1:29:00 0:42:00 1:29:00 0:47:00 3:12:00 0:00:00 3:12:00
105 Sandra Luscombe 15:54:00 16:55:00 1:01:00
106 Scott Galloway 15:54:00 16:36:00 0:42:00
Team Name: Smooth Snailing (BCMEA)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
107 Hannah Julian 16:42:00 17:39:00 0:57:00 0:57:00 2:00:00 1:03:00 4:05:00 0:00:00 4:05:00
108 Tavaras Powell (No Show) 16:42:00 18:42:00 2:00:00
109 David Iwata 16:42:00 17:50:00 1:08:00
Team Name: The Bernard Buccaneers
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
110 Catherine Hoffman 15:56:00 17:13:00 1:17:00 1:09:00 1:17:00 0:08:00 3:42:00 0:00:00 3:42:00
111 Anna Amos-Stewart 15:56:00 17:05:00 1:09:00
112 Karissa Kelln 15:56:00 17:12:00 1:16:00
Team Name: Bernard PEAK Performers
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
113 Russ Robertson 16:10:00 17:11:00 1:01:00 1:01:00 1:08:00 0:07:00 3:14:00 0:00:00 3:14:00
114 Harry Ormiston 16:10:00 17:15:00 1:05:00
115 Ryan Bernard 16:10:00 17:18:00 1:08:00
Team Name: Arabian Knights (Pacific Basin)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
116 Stav Kimhim (Injured) 16:23:00 18:23:00 2:00:00 0:53:00 2:00:00 1:07:00 3:50:00 0:00:00 3:50:00
117 Peter Amat 16:23:00 17:20:00 0:57:00
118 Kay Afghahi 16:23:00 17:16:00 0:53:00
Team Name: The Yakivs (Pacific Basin)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
119 Kyoko Yamamoto 16:15:00 17:12:00 0:57:00 0:46:00 1:29:00 0:43:00 3:12:00 0:00:00 3:12:00
120 Karl Wang 16:15:00 17:44:00 1:29:00
121 Alexander Kalitin 16:15:00 17:01:00 0:46:00
Team Name: Monkey Shoulder (Pacific Basin)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
122 Simon Brown 16:18:00 17:12:00 0:54:00 0:50:00 1:04:00 0:14:00 2:48:00 0:00:00 2:48:00
123 Theo Salvo 16:18:00 17:08:00 0:50:00
124 Alex Bollhorn 16:18:00 17:22:00 1:04:00
Team Name: The Elsa Laus (Pacific Basin) 
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
125 Elsa Lau 16:07:00 18:07:00 2:00:00 1:03:00 2:00:00 0:57:00 5:03:00 0:00:00 5:03:00
126 Sydney Bridges 16:07:00 17:10:00 1:03:00
127 Umeshi Arran 16:07:00 18:07:00 2:00:00
Team Name: Easier said than Run (Teekay)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
128 Chris Cooper 15:55:00 16:38:00 0:43:00 0:40:00 0:51:00 0:11:00 2:14:00 0:00:00 2:14:00
129 Jennifer Kerr 15:55:00 16:46:00 0:51:00
130 Sean Hennessy 15:55:00 16:35:00 0:40:00
Team Name: ISAC
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
131 Lisa Egami 15:59:00 16:42:00 0:43:00 0:43:00 1:03:00 0:20:00 2:47:00 0:00:00 2:47:00
132 Anders Mikkelsen 15:59:00 17:00:00 1:01:00
133 Alex Verchez 15:59:00 17:02:00 1:03:00
Team Name: Slow But Deadly (Oldendorff)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
134 Sebastian Maercker 16:28:00 17:27:00 0:59:00 0:58:00 0:59:00 0:01:00 2:55:00 0:02:00 2:53:00
135 Artour Saifatchine 16:28:00 17:26:00 0:58:00
136 Ivelin Tenev 16:28:00 17:26:00 0:58:00
Team Name: Swire
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
138 Sandar Koh 15:58:00 16:52:00 0:54:00 0:50:00 0:54:00 0:04:00 2:37:00 0:00:00 2:37:00
139 James Feathers 15:58:00 16:48:00 0:50:00
140 Alex Yan 15:58:00 16:51:00 0:53:00
Team Name: Fraser Surrey Docks Team 1
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
141 Brady Erno 16:26:00 17:24:00 0:58:00 0:58:00 1:24:00 0:26:00 3:27:00 0:00:00 3:27:00
142 Gord Yahn 16:26:00 17:31:00 1:05:00
143 Meena Batra 16:26:00 17:50:00 1:24:00
Team Name: Fraser Surrey Docks Team 2
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
144 Mike McLeod 16:27:00 17:31:00 1:04:00 1:04:00 1:51:00 0:47:00 4:06:00 0:00:00 4:06:00
145 Kurtis Dool 16:27:00 17:38:00 1:11:00
146 Pam Heer 16:27:00 18:18:00 1:51:00
Team Name: Seapsan
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
147 Ryan Simpson 16:03:00 16:56:00 0:53:00 0:48:00 0:53:00 0:05:00 2:31:00 0:00:00 2:31:00
148 Steve Christensen 16:03:00 16:51:00 0:48:00
149 Mike Malone 16:03:00 16:53:00 0:50:00
Team Name: Tymac Titans
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
150 Doug Towill 16:24:00 17:10:00 0:46:00 0:37:00 1:21:00 0:44:00 2:44:00 0:00:00 2:44:00
151 Drew Hemmingson 16:24:00 17:01:00 0:37:00
152 Steve Hnatko 16:24:00 17:45:00 1:21:00
Team Name: SST Canada
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
153 Brook Walker 16:29:00 17:09:00 0:40:00 0:40:00 1:04:00 0:24:00 2:36:00 0:02:00 2:34:00
154 Winston Ow 16:29:00 17:33:00 1:04:00
155 Boban Tubic 16:29:00 17:21:00 0:52:00
Individuals 
 # Name Start Time Finish Time Time Taken  
179 Chris Paultier 16:26:00 17:37:00 1:11:00
137 Austin Campbell 16:28:00 17:34:00 1:06:00
156 Timothy Li 16:05:00 16:46:00 0:41:00

2017 Peak Challenge Results


Here are the results for our first Peak Challenge up Grouse Mountain.  Thanks again for your support! Save the date for the 2018 Day of the Seafarer Challenge - Thursday, June 28th.

 

Team Name: Pacific Pilotage Authority Pathfinders
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
103 Brian Young 15:11:00 n/a 1:44:21 1:44:21 0:00:00 1:44:21 0:00:00 n/a
104 Isabelle Forget 15:11:00 n/a
105 Paulo Ekkebus 15:11:00 16:55:21 1:44:21
Team Name: Smooth Snalin' (BCMEA)
 # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
106 Hannah Julian 15:10:00 16:19:10 1:09:10 1:09:10 1:37:45 0:28:35 3:56:06 0:00:00 3:56:06
107 David Iwata 15:10:00 16:19:11 1:09:11
108 Tavaras Powell 15:10:00 16:47:45 1:37:45
Team Name: Sore to the Finish (BCMEA)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
109 John Beckett 15:10:00 16:10:53 1:00:53 0:47:15 1:00:59 0:13:44 2:49:07 0:00:00 2:49:07
110 Suki Hache 15:10:00 16:10:59 1:00:59
111 Glen William 15:10:00 15:57:15 0:47:15
Team Name: The VIP's (Chamber of Shipping)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
112 Bonnie Gee 15:29:00 16:48:57 1:19:57 1:19:55 1:20:15 0:00:20 4:00:07 0:02:00 3:58:07
113 Dave Cook 15:29:00 16:48:55 1:19:55
114 Neil Ferrer 15:29:00 16:49:15 1:20:15
Team Name: Fraser Surrey Docks
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
115 Alisa Sahbaz 15:13:00 16:46:07 1:33:07 0:58:48 1:33:07 0:34:19 3:40:03 0:00:00 3:40:03
116 Mike Mcleod 15:13:00 16:21:08 1:08:08
117 Brady Erno 15:13:00 16:11:48 0:58:48
Team Name: Take it Easy (Oldendorff)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
118 Artour Saifatchine 15:29:00 16:34:05 1:05:05 1:01:40 1:05:05 0:03:25 3:11:50 0:00:00 3:11:50
119 Sebastian Maercker 15:29:00 16:34:05 1:05:05
120 Jan Schwartz 15:29:00 16:30:40 1:01:40
Team Name: Reach for the Top (Pacific Basin)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
121 Jolene Parker 15:17:00 17:08:10 1:51:10 1:13:20 1:51:10 0:37:50 4:27:50 0:00:00 4:27:50
122 Crystal Jin 15:17:00 16:40:20 1:23:20
123 Alexander Kalitin 15:17:00 16:30:20 1:13:20
Team Name: Last Place (Pacific Basin) 
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
124 Karl Wang 15:17:00 16:41:15 1:24:15 0:52:08 1:24:15 0:32:07 3:33:13 0:00:00 3:33:13
125 Kay Afghahi 15:17:00 16:09:08 0:52:08
126 Yakiv Yaholnitser 15:17:00 16:33:50 1:16:50
Team Name: Team Samurai (Pacific Basin) 
 # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
127 Kyoko Yamamoto 15:27:00 16:25:08 0:58:08 0:52:40 1:00:20 0:07:40 2:51:08 0:00:00 2:51:08
128 Theo Salvo 15:27:00 16:19:40 0:52:40
129 Sydney Bridges 15:27:00 16:27:20 1:00:20
Team Name: The Elsa Lau's (Pacific Basin)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
130 Simon Brown 15:26:00 16:25:55 0:59:55 0:58:50 1:22:40 0:23:50 3:21:25 0:00:00 3:21:25
131 Andrew Knapman 15:26:00 16:48:40 1:22:40
132 Alex Bollhorn 15:26:00 16:24:50 0:58:50
Team Name: SST Salish (Saam Smit)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
133 Greg Moore 15:31:00 16:39:04 1:08:04 0:35:32 1:08:04 0:32:32 2:26:28 0:00:00 2:26:28
134 Keith Eriks 15:31:00 16:06:32 0:35:32
135 Brook Walker 15:31:00 16:13:52 0:42:52
Team Name: SST Capilano (Saam Smit)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
136 Katherine Sturdy 15:31:00 16:31:20 1:00:20 1:00:20 1:09:55 0:09:35 3:19:55 0:00:00 3:19:55
137 Winston Ow 15:31:00 16:40:55 1:09:55
138 Dax Perrault 15:31:00 16:40:40 1:09:40
Team Name: Tymac Titans
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
139 Doug Towill 15:40:30 16:26:20 0:45:50 0:39:15 1:39:00 0:59:45 3:04:05 0:00:00 3:04:05
140 James Collins 15:40:30 17:19:30 1:39:00
141 Drew Hemmingson 15:40:30 16:19:45 0:39:15
Team Name: Paladin Technologies
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
142 Mike Smith 15:43:00 16:35:32 0:52:32 0:44:20 0:56:50 0:12:30 2:33:42 0:00:00 2:33:42
143 Shane Demsey 15:43:00 16:27:20 0:44:20
144 Sarah van Wermeskerken 15:43:00 16:39:50 0:56:50
Team Name: Bernard LLP 1
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
145 Karissa Kelln 15:52:00 17:16:51 1:24:51 1:24:51 1:32:20 0:07:29 4:22:21 0:00:00 4:22:21
146 Catherine Hoffman 15:52:00 17:24:20 1:32:20
147 Grace Robbins 15:52:00 17:17:10 1:25:10
Team Name: Bernard LLP 2
 # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
148 Harry Ormiston 15:52:00 17:00:40 1:08:40 1:08:40 1:31:10 0:22:30 4:08:35 0:00:00 4:08:35
149 Mark Gill 15:52:00 17:23:10 1:31:10
150 Anne Amos-Stewart 15:52:00 17:20:45 1:28:45
Team Name: Seaspan Marine
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
151 Ryan Simpson 15:56:00 16:47:50 0:51:50 0:46:45 1:05:20 0:18:35 2:43:55 0:00:00 2:43:55
152 Steve Christiansen 15:56:00 16:42:45 0:46:45
153 Paul Hilder 15:56:00 17:01:20 1:05:20