2017 Peak Challenge Photos

  • P1010645
  • P1010646
  • P1010649
  • Bernard LLP
  • P1010648
  • P1010640
  • P1010639
  • P1010641
  • P1010644
  • P1010651
  • PEAK2017-31
  • P1010637
  • P1010638
  • P1010636
  • P1010643
  • PEAK2017-11
  • PEAK2017-18
  • PEAK2017-21
  • PEAK2017-17
  • PEAK2017-16
  • PEAK2017-29
  • PEAK2017-12
  • PEAK2017-27
  • PEAK2017-28
  • PEAK2017-26
  • PEAK2017-25
  • PEAK2017-24
  • PEAK2017-23
  • PEAK2017-22
  • PEAK2017-19
  • PEAK2017-30
  • PEAK2017-20
  • PEAK2017-14
  • PEAK2017-32
  • P1010645
  • P1010646
  • P1010649
  • Bernard LLP
  • P1010648
  • P1010640
  • P1010639
  • P1010641
  • P1010644
  • P1010651
  • PEAK2017-31
  • P1010637
  • P1010638
  • P1010636
  • P1010643
  • PEAK2017-11
  • PEAK2017-18
  • PEAK2017-21
  • PEAK2017-17
  • PEAK2017-16
  • PEAK2017-29
  • PEAK2017-12
  • PEAK2017-27
  • PEAK2017-28
  • PEAK2017-26
  • PEAK2017-25
  • PEAK2017-24
  • PEAK2017-23
  • PEAK2017-22
  • PEAK2017-19
  • PEAK2017-30
  • PEAK2017-20
  • PEAK2017-14
  • PEAK2017-32

Nominate a Volunteer for the Peter Bernard Award

PBernard

The ISSC Board of Directors established the ‚ÄúPeter G. Bernard Volunteer Recognition Award" in 2015 to recognize Peter's contribution to the Society as a member of the ISSC Board from 1977 to 2014 (37 years).   This annual award seeks to recognize others that generously contribute their time to support the welfare of seafarers.  We are seeking nominations of volunteers who have shown an exemplary commitment to improving the welfare of seafarers in a Canadian port.  Deadline for this year's nomination is May 11, 2018.

To send in your vote for volunteer of the year, complete our ISSC Nomination Form. If you have any questions, please contact This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  

Now Accepting Grant Applications for 2018

The ISSC is now accepting applications under our grant program. Successful applicants must be able to demonstrate a need for financial assistance and provide details of operations in support of visiting seafarers in Canada.  

To apply, submit the completed Grant Application to our offices before the deadline: May 11, 2018. 

If you have any questions about the application, please email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

2017 Peak Challenge Results


Here are the results for our first Peak Challenge up Grouse Mountain.  Thanks again for your support! Save the date for the 2018 Day of the Seafarer Challenge - Thursday, June 28th.

 

Team Name: Pacific Pilotage Authority Pathfinders
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
103 Brian Young 15:11:00 n/a 1:44:21 1:44:21 0:00:00 1:44:21 0:00:00 n/a
104 Isabelle Forget 15:11:00 n/a
105 Paulo Ekkebus 15:11:00 16:55:21 1:44:21
Team Name: Smooth Snalin' (BCMEA)
 # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
106 Hannah Julian 15:10:00 16:19:10 1:09:10 1:09:10 1:37:45 0:28:35 3:56:06 0:00:00 3:56:06
107 David Iwata 15:10:00 16:19:11 1:09:11
108 Tavaras Powell 15:10:00 16:47:45 1:37:45
Team Name: Sore to the Finish (BCMEA)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
109 John Beckett 15:10:00 16:10:53 1:00:53 0:47:15 1:00:59 0:13:44 2:49:07 0:00:00 2:49:07
110 Suki Hache 15:10:00 16:10:59 1:00:59
111 Glen William 15:10:00 15:57:15 0:47:15
Team Name: The VIP's (Chamber of Shipping)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
112 Bonnie Gee 15:29:00 16:48:57 1:19:57 1:19:55 1:20:15 0:00:20 4:00:07 0:02:00 3:58:07
113 Dave Cook 15:29:00 16:48:55 1:19:55
114 Neil Ferrer 15:29:00 16:49:15 1:20:15
Team Name: Fraser Surrey Docks
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
115 Alisa Sahbaz 15:13:00 16:46:07 1:33:07 0:58:48 1:33:07 0:34:19 3:40:03 0:00:00 3:40:03
116 Mike Mcleod 15:13:00 16:21:08 1:08:08
117 Brady Erno 15:13:00 16:11:48 0:58:48
Team Name: Take it Easy (Oldendorff)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
118 Artour Saifatchine 15:29:00 16:34:05 1:05:05 1:01:40 1:05:05 0:03:25 3:11:50 0:00:00 3:11:50
119 Sebastian Maercker 15:29:00 16:34:05 1:05:05
120 Jan Schwartz 15:29:00 16:30:40 1:01:40
Team Name: Reach for the Top (Pacific Basin)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
121 Jolene Parker 15:17:00 17:08:10 1:51:10 1:13:20 1:51:10 0:37:50 4:27:50 0:00:00 4:27:50
122 Crystal Jin 15:17:00 16:40:20 1:23:20
123 Alexander Kalitin 15:17:00 16:30:20 1:13:20
Team Name: Last Place (Pacific Basin) 
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
124 Karl Wang 15:17:00 16:41:15 1:24:15 0:52:08 1:24:15 0:32:07 3:33:13 0:00:00 3:33:13
125 Kay Afghahi 15:17:00 16:09:08 0:52:08
126 Yakiv Yaholnitser 15:17:00 16:33:50 1:16:50
Team Name: Team Samurai (Pacific Basin) 
 # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
127 Kyoko Yamamoto 15:27:00 16:25:08 0:58:08 0:52:40 1:00:20 0:07:40 2:51:08 0:00:00 2:51:08
128 Theo Salvo 15:27:00 16:19:40 0:52:40
129 Sydney Bridges 15:27:00 16:27:20 1:00:20
Team Name: The Elsa Lau's (Pacific Basin)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
130 Simon Brown 15:26:00 16:25:55 0:59:55 0:58:50 1:22:40 0:23:50 3:21:25 0:00:00 3:21:25
131 Andrew Knapman 15:26:00 16:48:40 1:22:40
132 Alex Bollhorn 15:26:00 16:24:50 0:58:50
Team Name: SST Salish (Saam Smit)
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
133 Greg Moore 15:31:00 16:39:04 1:08:04 0:35:32 1:08:04 0:32:32 2:26:28 0:00:00 2:26:28
134 Keith Eriks 15:31:00 16:06:32 0:35:32
135 Brook Walker 15:31:00 16:13:52 0:42:52
Team Name: SST Capilano (Saam Smit)
 # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
136 Katherine Sturdy 15:31:00 16:31:20 1:00:20 1:00:20 1:09:55 0:09:35 3:19:55 0:00:00 3:19:55
137 Winston Ow 15:31:00 16:40:55 1:09:55
138 Dax Perrault 15:31:00 16:40:40 1:09:40
Team Name: Tymac Titans
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
139 Doug Towill 15:40:30 16:26:20 0:45:50 0:39:15 1:39:00 0:59:45 3:04:05 0:00:00 3:04:05
140 James Collins 15:40:30 17:19:30 1:39:00
141 Drew Hemmingson 15:40:30 16:19:45 0:39:15
Team Name: Paladin Technologies
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
142 Mike Smith 15:43:00 16:35:32 0:52:32 0:44:20 0:56:50 0:12:30 2:33:42 0:00:00 2:33:42
143 Shane Demsey 15:43:00 16:27:20 0:44:20
144 Sarah van Wermeskerken 15:43:00 16:39:50 0:56:50
Team Name: Bernard LLP 1
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
145 Karissa Kelln 15:52:00 17:16:51 1:24:51 1:24:51 1:32:20 0:07:29 4:22:21 0:00:00 4:22:21
146 Catherine Hoffman 15:52:00 17:24:20 1:32:20
147 Grace Robbins 15:52:00 17:17:10 1:25:10
Team Name: Bernard LLP 2
 # Player Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
148 Harry Ormiston 15:52:00 17:00:40 1:08:40 1:08:40 1:31:10 0:22:30 4:08:35 0:00:00 4:08:35
149 Mark Gill 15:52:00 17:23:10 1:31:10
150 Anne Amos-Stewart 15:52:00 17:20:45 1:28:45
Team Name: Seaspan Marine
 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
151 Ryan Simpson 15:56:00 16:47:50 0:51:50 0:46:45 1:05:20 0:18:35 2:43:55 0:00:00 2:43:55
152 Steve Christiansen 15:56:00 16:42:45 0:46:45
153 Paul Hilder 15:56:00 17:01:20 1:05:20

2017 Bursary Winners

The ISSC is proud to introduce the deserving winners of the International Sailors' Society of Canada Bursaries in 2017!  

 

Rhianna Henderson

Rhianna

A newly qualified Watchkeeping Mate who has been sailing and racing keelboats and dinghies since she was young. Rhianna hopes to earn her Master Mariner Certificate by 30 and become one of the first female pilots on the West Coast. 

Jett Mannings

Jett smaller

Jett is going into the third year of his cadet program. So far, he's worked on the Algoma Integrity, Discovery and Harvester. Before setting sail, Jett worked as a cabinetmaker and he looks forward to more exciting years at sea.